Міф про американську мрію у формуванні національної літератури США

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2617-3921.2024.26.229-236

Ключові слова:

література США, національний міф, національна міфологія, деконструкція міфу, міф про американську мрію, міфопоетична основа творчості

Анотація

У свідомості представників американського суспільства міцно закорінені ті ключові міфи, що формують основу національної культури, окреслюють подальший розвиток держави. Серед найвизначальніших виокремлюємо міф про американську мрію. Він відіграє важливу роль у становленні американського характеру, ґрунтується на ціннісних орієнтирах особистості і віддзеркалює особливості американської нації. Поступова зневіра в ідеалах, невідповідність власних життєвих принципів офіційним цінностям призводять до часткової деконструкції національних міфів. Проте, попри критичне ставлення сучасників, ці міфи продовжують функціонувати як вагомі чинники ідентифікації американської спільноти. Американська мрія у сучасній літературі ототожнюється з національною ідеєю американців. Митці окреслюють її як прагнення кращого, заможного життя. Йдеться про бажання не матеріального достатку, а соціального порядку, в якому кожен американець досягне успіху. Такі стрижневі національні концепти, як незалежність, рівність, свобода міфологізуються і стають важливими національними маркерами. Пошуки ідеального суспільства переростають у перегони за успіхом і призводять до формування образу «a self-made man» (людина, яка багато працює і самотужки досягає результату). Бажання сучасних поетів та письменників опиратися у своїх творах на національні міфи пояснюємо тим, що вони завжди передбачають впорядкування подій від безладу до порядку. Згідно з національними міфами, людське життя зображується як передбачуваний процес, який через падіння і злети призводить до здійснення заповітної мрії. Проте, творчість окремих сучасних американських письменників (як, наприклад, П. Б. Остера) вирізняється критичним ставленням до національної міфологічної творчості. Автор схильний до висновку про бездіяльність міфів, втрату їхнього значення у національній ідентифікації. Він закликає сучасних американців до пошуку нових національних орієнтирів та цінностей, які б гуртували і живили їхню спільноту.

Посилання

Варивода Я.М. Міф про «американську мрію» сьогодні. Науково-популярний журнал «Світ». 2014. № 1. С. 7–12.

Гадамер Г-Г. Міф і розум. Герменевтика і поетика. Вибрані твори [Пер. з нім]. К.: Юніверс, 2001. С. 100–109.

Голянка Т.Г. Американська мрія і американська дійсність. Львів, Вид-во Старого Лева, 2001. 108 с.

Рікер П. Історія та істина / [пер з французької В. Шовкуна]. К.: Видавничий дім К.М.Academia, 2001. 393 с.

Сміт Ентоні Д. Націоналізм: Теорія, ідеологія, історія. [Пер. з англійської]. К: К.І.С., 2004. 170 с.

Шебуренкова Т.В. Концепт свободи як один із компонентів міфу про американську мрію у романі Пола Остера «Левіафан». Наукові праці: Науково-методичний журнал. Серія: Філологія. Літературознавство. Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. П. Могили, 2010. Т. 141. Вип. 128. С. 116–119.

Kelly A. Moments of decision in contemporary American fiction. Critique. – Abingdon Oxfordshire: Taylor & Francis Group, LLC, 2010.

Vol. 51, N 4. P. 313–332

Rubenstein R. Doubling, intertextuality, and the postmodern uncanny. Literature interpretation theory. Abingdon: Taylor & Francis Group, 1998. Vol. 9, Iss. 3. P. 245–262.

Sоrensen В. Popular postmodern fiction writers. Fieldwork academic quarter. Aalborg, 2018. Vol. 8. P. 47–68.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-16